Dokonalé zahradní koupání: Co umístit kolem bazénu a co pod bazén?

Chybí vám k letní pohodě už jen pořádný zahradní bazén? Zvažujete-li jeho koupi a nevíte si rady, kam ho umístit, jak připravit podklad pod bazén či jak zkrášlit jeho okolí, poradíme vám. 

Stoupající teploty stále více lákají ke koupání a obyvatelé rodinných domů proto tradičně napouštějí své bazény. Pokud ještě nemáte ten svůj, neváhejte a vyberte si z nabídky zahradních bazénů, které vám zpříjemní léto na zahradě. Pokud už bazén koupený máte, ale váháte s jeho umístěním, čtěte dále. 

Kam umístit zahradní bazén? 

Umístění bazénu je vhodné dobře si promyslet. Bazén by měl dokonale zapadnout do vaší zahrady, neměl by vám překážet v jiných činnostech a měl by být umístěn s ohledem na určitá pravidla. 

Soukromí 

K příjemné atmosféře vám jistě nepomohou zvědavé pohledy sousedů a kolemjdoucích. Umístěte proto bazén tak, aby poskytoval jistou dávku soukromí a byl alespoň částečně skryt před očima lidí. Plot v okolí bazénu opatřete stínící fólií, textilií, ratanovou či bambusovou zástěnou, nebo při něm vysaďte malé stromky a keře. Budete se tak moci naplno oddat relaxu a vodním radovánkám, aniž by o tom všichni věděli. 

Slunce 

Abyste dosáhli příjemné teploty vody bez dodatečného ohřívání, umístěte bazén v té části zahrady, kde svítí slunce během dne nejdéle. Pokud je to možné, orientujte bazén směrem na jih. Kdyby byl totiž umístěn ve stinné části pozemku, voda se neohřeje dostatečně a zahradní koupání tak bude spíše otužováním. Vyhněte se také umístění blízko stromů, které by na bazén mohly vrhat stín a znečišťovat jej spadaným listím, květinami, semeny či pylem. 

Komfort a bezpečnost 

Přístup k bazénu by měl být snadný a pohodlný. Ideální je, když k němu vede dlažba či chodníček. Vyhnete se tak zabláceným pantoflím a pošlapanému či promočenému trávníku. Rovněž prostor kolem bazénu a pod ním by měl být zpevněný. Bazén by nikdy neměl být umístěn v blízkosti elektrických instalací nebo vedení. Mimo sezónu také myslete na překrytí bazénu, které zabrání možným pádům. Ideální je pevné bezpečnostní překrytí, které je obvykle výsuvné. Alternativou je také zastřešení bazénu

Praktičnost a estetičnost 

Při umístění bazénu je třeba myslet i na to, že jej budete zřejmě využívat maximálně 4 měsíce v roce (u exteriérového bazénu). Pokud se nejedná o skládací či nafukovací bazén, během posledních měsíců bude jen překážkou na vaší zahradě, která bude zabírat místo. Umístěte jej proto tam, kde vám opravdu nebude překážet při jiných aktivitách, například při zahradničení či hře vašich dětí. Pro zachování estetiky zahrady jsou nejvhodněji zapuštěné bazény, které ji nenarušují a jsou dostupné v mnoha moderních designech a provedeních. 

Nadzemní bazén 

Jak připravit podklad pro bazén? 

V případě nadzemních a zejména nafukovacích bazénů si lidé často myslí, že je stačí položit na trávník. Není to ideální, protože plocha nemusí být dostatečně rovná, a zároveň o svůj trávník snadno přijdete. Napuštěný bazén má totiž svoji váhu a trávník pod ním nemá velkou šanci přežít. Po bazénu tak po sezóně zůstane jen nepěkná stopa. Drobné kamínky, větvičky a další nečistoty mohou zároveň bazén poškodit, proto je vhodné použít vhodný podklad. Ideální jsou k tomu určené podložky z geotextilie, gumy či pěny, které brání poškození dna. 

Pro umístění bazénu vybírejte v první řadě místo, které je vodorovné a bez větších nerovností. K vyrovnání jemných nerovností můžete použít písek a dřevěnou desku s vodováhou, která vám pomůže sjednotit povrch a připravit vodorovnou plochu. Následně už jen položte vhodnou podložku a můžete pokládat bazén. Úplně nejvhodnější však je, když je podklad vydlážděn, například zámkovou dlažbou. Posloužit může také samotná terasa, pokud na ní máte dostatek místa pro bazén. 

V případě zapuštěných bazénů je vhodné nechat přípravu na odborníky. Pokud tedy nevlastníte bagr a nemáte zkušenosti s výkopovými pracemi. :) Takové řešení je sice finančně nákladnější, ale také trvanlivější. Zároveň můžete bazén přizpůsobit designu vaší zahrady a vybrat si z řady materiálů, tvarů a různé hloubky. Zde je vhodné myslet zejména na zpevněnou plochu v okolí bazénu, která slouží k jeho obsluze, vcházení a vycházení či pro umístění lehátek a slunečníků. Rovněž nezapomeňte na překrytí či zastřešení. 

Posezení u bazénu 

Jak zařídit okolí bazénu? 

Když už máte promyšlené místo i podklad pod bazén, můžete začít přemýšlet nad dalšími doplňky. Jak jsme již zmínili, okolí bazénu je vhodné opatřit zpevněnou plochou, která umožní umístění lehátek či slunečníků. K tomuto účelu vám mohou posloužit i dekorační WPC dlaždice v terakotovém designu, které jsou praktické a estetické zároveň. Odolají vodě, vlhkosti i UV záření. 

Vyberte si z naší nabídky lehátek z různých materiálů, ideálně z odolného a praktického umělého ratanu. Slunečníky vám zase v blízkosti bazénu poskytnou příjemný stín. Skvělým pomocníkem bude zahradní solární sprcha, která vám pomůže udržet čistotu vody v bazénu a navíc šetří energii. Pokud plánujete bazén využívat i večer, sáhněte po solárním osvětlení, které je bezpečné, ekologické a vyčaruje tu správnou atmosféru. 

Pokud potřebujete pomoci s výběrem těch správných zahradních doplňků, neváhejte nás kontaktovat.