Znáte to, slunce na jaře začne vykukovat a vás to ihned táhne ven. Grilovačka, kotlíkový guláš nebo večerní posezení s přáteli či rodinou. Chybí vám na zahradě prostor, kde byste si tyto příjemné chvíle vychutnali? Postavte si u domu terasu. V článku vám poradíme, jak postupovat.
Plánování a příprava terasy
Svépomocná stavba terasy nemusí být vůbec náročná. Ale než se do toho pustíte, zvažte několik důležitých aspektů. Pořádně se rozhlédněte po své zahradě a rozhodněte se, kde může být vhodné místo a jaké úpravy bude vyžadovat terén. Promyslete velikost terasy a kolik prostoru máte k dispozici. Nezapomeňte také zvolit správný materiál, který bude pro vás nejvhodnější.
Na začátek vám mohou pomoci následující otázky:
- Odkud bude odtékat povrchová voda?
- Jak zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu pod terasou?
- Jaký typ osvětlení použijete?
- Jaký je stav pod povrchem?
- Jakou zvolíte konstrukci?
Výběr materiálu
Když už máte zvoleny základní charakteristiky vaší příští terasy, přichází na řadu určit si typ materiálu. V dnešní době máte na výběr k dispozici:
- Kamenné terasy - jsou běžně používány v našich končinách a na výběr jsou různé typy a druhy kamenné nebo betonové dlažby. Tento materiál je cenově dostupnější a má dlouhou životnost.
- WPC terasy – nebo známé také jako dřevoplastové desky, jsou vyrobeny z kvalitního kompozitu a jejich životnost se udává na 40 let při minimální údržbě. Tento materiál se neštěpí a naleznete jej v různých barevných odstínech.
- Dřevěné terasy – dřevo má přirozené teplo, kterého nelze dosáhnout plastovými nebo kamennými obklady. Také může být dokončeno do různých textur a barev. Při správném ošetření vám dlouho vydrží.
Stavba terasy
Po plánování a výběru materiálu se dostáváme k výstavbě samotné terasy. Pokud jste si zvolili dřevěnou nebo WPC terasu, poradíme vám, jak si ji svépomocí postavit.
- Kvalitní podklad – jako u každé výstavby, i zde začínáme od základů, takže je velmi důležité mít vhodný podklad. Pokud nemáte betonový podklad, umíte si postavit dřevěnou podkonstrukci z hranolů. Nezapomínejte na správnou cirkulaci vzduchu pod terasou.
- Montáž desek – v tomto bodě připomínáme pravidlo „dvakrát měř, jednou řež“. Každá odchylka se počítá a nebude-li ji vidět dnes, může se odrazit za nějaký čas a způsobit vám nepříjemnosti.
- Ošetření – Povětrnostní podmínky jsou různé a všechny mají vliv na životnost materiálu. Aby vaše práce nebyla marná a terasa vám sloužila co nejdéle, je velmi podstatné provést závěrečné ošetření. U dřeva tak proveďte nátěr olejem, parafínem nebo voskem.
Čím zastínit terasu?
Terasa je hotová. Už si máte kam položit stůl, zahradní sezení, popřípadě gril. K tomu, aby byla atmosféra dokonalá a nezkazilo ji přímé sluníčko ani déšť, bude třeba zvolit vhodné zastínění.
Níže vám popíšeme několik možností, čímž si terasu nejlépe zastínit:
- Slunečníky – flexibilní alternativa, protože se dají snadno poskládat a kdykoliv přemístit. Také si jednoduše přizpůsobíte úhel stínění. Jejich údržba je nenáročná a k dispozici máte několik různých variací.
- Markýzy – poskytují vám dlouhodobý stín a zároveň stálost světla během horkých letních dnů. Montáž markýz nevyžaduje extra zručnost, jsou výškově nastavitelné a snadno se skládají. Díky příslušné klice lze měnit úhel stínění, takže slunce vám již nebude svítit přímo do očí.
- Pergoly – jsou montovány vnější přístřešky, které vám poskytnou ochranu před sluncem a jinými povětrnostními podmínkami a přitom si zachovávají svou vzdušnost. Sestavit si je můžete velmi rychle a krytá terasa u domu efektivně prodlouží váš obytný prostor.
Nábytek a doplňky
Na terase nezapomeňte ani na pohodlné zahradní sezení a praktické zahradní boxy na podušky a deky. Vhodné zahradní osvětlení vytvoří ten správný šmrnc. Gril, na kterém si připravíte skvělé pokrmy, bude už jen chutnou tečkou na závěr.
Pro více tipů si přečtěte náš článek: Terasový nábytek a doplňky: Tipy a inspirace, jak si zařídit moderní terasu.
Inspirace pro venkovní terasy
Doba je rychlá a trendy se často mění. Důležité je, abyste se na terase cítili příjemně a dopřáli si pocit relaxace. Při zařizování myslete na praktičnost, ale také pohodlnost.