Milujete vaření? Zamilujte si jej ještě více díky venkovní kuchyni

Jídlo připravené venku na přímém ohni má svoji dlouhodobou tradici a jeho výjimečné chuti málokdo odolá. Díky tomu si mnozí zamilovali takovou přípravu a pokračují i nadále v dávné tradici. V dnešní době je to hlavně grilování, které si užíváme v letních dnech. A, kde si ho milovníci vaření lépe vychutnají než v letní kuchyni? O tom, jak si pořídit venkovní kuchyni, jaké výhody nabízí a jak si ji zařídit se dočtete v tomto článku. 

Jak si postavit letní kuchyni? 

Vaření, grilování a samotná příprava jídel je pro mnohé vášní a relaxem. Vlastní nápady či zapsané recepty čekají na první paprsky, aby mohly být v teplejších dnech odzkoušeny na rozpáleném roštu. Nejlépe se takové pokrmy připravují v letní kuchyni. Ještě ji nemáte? Tak před tím, než si ji pořídíte vám dáme pár tipů. 

Prostor a umístění 

Před každou menší stavbou je velmi důležité, abyste si předem promysleli, kde bude umístěna v prostoru a jak bude velká. Stejně je tomu i při výstavbě venkovní kuchyně. Pokud již máte betonový podklad nebo dřevěnou terasu hotovou, o to bude rychleji stavět. Správný podklad je důležitý. Dále je třeba si promyslet, co bude součástí kuchyně, zda to bude jen gril a pracovní prostor, nebo chcete mít i úložný prostor popřípadě umyvadlo k dispozici. Potom je třeba myslet i na připojení vody. 

Typ kuchyně 

Podle prostoru si zvolte nejvhodnější tvar kuchyně, například: tvar I, L, U s ostrůvkem nebo bez. U dřevěné terase nezapomeňte na zatížení. Pokud máte betonový podklad, máte více možností při výběru materiálu, ze kterého budete kuchyni stavět. Můžete si ji vyzdět, vyhotovit ze dřeva nebo si pořídit nerezovou. Jelikož kuchyně bude umístěna venku, dbejte na správný výběr dřeva. Masivně určitě natřete ochranným nátěrem. 

Rozpočet 

Při plánování, nezapomínejte také na rozpočet, na kterém bude záviset jaká bude vaše kuchyně. Pokud máte zbylé cihly nebo dřevo v kůlně, zamyslete se, jak byste je mohli využít na tento projekt. S dobrým plánem se dá i z mála vykouzlit unikátní, funkční a kouzelný prostor, kde budete připravovat úžasná jídla pro vaše blízké.

 Zděná letní kuchyně 

Výhody letní kuchyně 

Budování a rozšiřování vyžaduje energii, čas a peníze, ale letní kuchyně je prostor, do kterého se vám vyplatí investovat a poskytne vám mnoho výhod, jako například: 

  • Rozšiřuje obytný prostor – vhodně zařízená venkovní kuchyně vám přinese interiér do exteriéru. Prostorně tak zvětší vaši obytnou plochu, příjemně doladí a s exkluzivní vaši zahradu.
  • Dělá vaření chutnějším – na čerstvém vzduchu chutná jídlo mnohem lépe. Chuť takto připravených jídel je výraznější a vůně pronikavější. Samozřejmě kvalitní gril je základem dobré letní kuchyně. Ale určitě také kvality šéfkuchaře, který jídlo doladí svými kulinářskými schopnostmi.

 Špíz na grilu 

  • Sbližuje společnost – někdo rád griluje každý večer, jiný zase příležitostněji, ale hlavně grilujete společně s rodinou či přáteli. Společně se podílíte na přípravě jídla před tím, než jej položíte na gril a užíváte si skvělé chvíle.
  • Trávíte více času venku – letní kuchyně na terase nebo v zahradě je vynikajícím místem, kde můžete strávit více času na čerstvém vzduchu. Slunce dokáže každému zlepšit náladu, doplní do těla hladinu vitamínu D. Ve večerních hodinách si můžete vychutnat příjemný vzduch letních večerů.   

Jak si zařídit letní kuchyni? 

Hlavním hrdinou vaší venkovní kuchyně se stane určitě gril, na kterém budete připravovat různé pokrmy a speciality pro vaše blízké. Zvolit si můžete plynový nebo na dřevěné uhlí. Plynový gril vám umožňuje snadno regulovat teplotu po celou dobu grilování. Tyto grilu mají větší rozměry, a tak umíte najednou připravovat různá jídla a přílohy. Grily na dřevěné uhlí jsou snadněji přenosné a dodají masu a zelenině specifickou uzenou chuť a vůni.

 Gril na dřevěné uhlí a plynový gril 

Když je chutné jídlo nachystáno, určitě si jej rádi vychutnáte za prostřeným stolem. Ten si můžete sladit k vaší venkovní kuchyni podle zvoleného materiálu nebo barvy. Někomu se hodí dřevěný nebo ratanový nábytek. Jiní možná upřednostní hliníkové nebo kovové zahradní sezení, existuje řada variací. Poduškami můžete doladit nebo zvýraznit design vašeho prostředí. Důležitá je, aby se vám sedělo pohodlně a jídlo si tak vychutnáte naplno. A abyste od stolu nemuseli odbíhat, se servírovacím vozíkem, budete mít všechno po ruce. 

Letní kuchyně na terase

Nezapomínejte také na vhodné osvětlení, bez kterého se večer neobejdete. Jeho umístění v prostoru byste si měli promyslet. Podstatné bude, abyste mohli sledovat vaše jídlo během grilování, ale také, abyste při večeři viděli jeden na druhého. 

Při zřizování letní kuchyně máte spoustu možností. Zvažte svůj rozpočet, prostor a umístění. Myslete na velikost, praktičnost a zároveň se pokuste doplňky příjemně sladit k již použitým materiálům a barvám. Pokud nejste kutil, raději kontaktujte šikovného odborníka. Hlavně, abyste byli spokojeni a z přípravy jídel jste měli radost vy i vaše okolí.