Vlastní dětský ráj: Jak postavit a umístit zahradní domek pro vaše děti

Všichni jsme jednou byli děti a určitě mnoho z vás toužil po zahradním domku. 

Malý, útulný prostor, který byste si uměli přizpůsobit svým představám a užívat si zábavy se svými kamarády. Možná jste tento prostor neměli vy, ale vašim dětem můžete dopřát malý domeček na zahradě, kde si budou hrát, trávit volný čas a vymýšlet nová dobrodružství.
Chtěli byste splnit váš dětský sen svým dětem a vytvořit jim vlastní prostor na zahradě? Ukážeme vám jak postavit zahradní domek pro děti a kam jej umístit. 

Kam umístit zahradní domek pro děti? 

Nápad vytvořit si domeček je na světě, ale kam jej umístit? V první řadě se poohlédněte po své zahradě, dětský zahradní domek může být různých rozměrů, ale určitě si takovou velikost, která zapadne do prostoru. Děti by v jeho okolí měly mít dostatek místa na hraní a zároveň by vaše zahrada měla stále působit vzdušně a nepřeplněně. Po zvážení těchto bodů si nakonec určete místo, kde bude domek postaven. 

Jak postavit dětský zahradní domek? 

Dřevěný dětský zahradní domek se skluzavkou a prolézačkou 

Místo už máte, nyní je třeba vytvořit předběžný návrh a popřemýšlet o potřebných materiálech pro jeho výstavbu. Domeček může být položen na zemi nebo vyvýšen, což vám poskytne možnost osadit například skluzavku nebo dětské prolézačky. 

Co budete k výstavbě potřebovat? 

 • čas, energii a odhodlání
 • desky na podlahu, stěny, stříšku, zábradlí a schody (délky si určitě podle návrhu)
 • dřevěné hranoly pro vytvoření konstrukce
 • střešní krytina
 • spojovací materiál
 • povrchová úprava na dřevo 

Kromě toho budete samozřejmě potřebovat nářadí: 

 • šrouby, hřebíky
 • kladivo
 • vodováha
 • metr
 • tužka
 • vrtačka
 • šroubovák
 • pila
 • bruska
 • žebřík 

Tesařské nářadí 

Tvorba konstrukce 

1. Připravené hranoly si musíte nařezat do potřebné délky, abyste z nich uměli připravit základní konstrukci domku. Konstrukce je oporou celé stavby, proto je velmi důležité dbát na stabilní základ pevné ukotvení. Na takový poklad můžete udělat betonový základ, tak, že si vykopete otvor pod každým rohem a zasypete betonem nebo můžete použít betonové patky, do kterých navrtáte ukotvení. Při výstavbě nezapomínejte, že všechno musí být ve vodováze, jinak vám domeček může spadnout. 

2. Když máte konstrukci hotovou přichází na řadu obvodový rám. Pokud jste se rozhodli pro vyvýšený domeček, připevníte obvodové hranoly asi do poloviny výšky konstrukce. Tímto způsobem si vytvoříte prostor pro první vyvýšené podlaží. 

3. Následně osadíte připravené podlahové desky na obvodovou konstrukci a skutky je upevníte do hranolů na jedné i druhé straně. 

4. Na vrchol konstrukce připevníte střešní hranoly, stojiny a nosníky. A základní konstrukci máte hotovou. 

5. Stěny a střechu olatujte s ohoblovanými deskami. Myslete na otvor pro vstup, popřípadě výstup na skluzavku a samozřejmě otvor na okno. Jako střešní krytinu pro takový domek můžete zvolit bitumenovou krytinu. 

6. Prostoru, který vám vznikl pod domečkem, můžete využít a vytvořit pískoviště nebo jednoduché posezení či připevnit houpací síť, dětské prolézačky nebo oživit dětským zahradním nábytkem

7. Aby se děti uměly dostat do domečku, ještě vám chybí přichycení a ukotvení schodů. Samozřejmě, pokud jste se rozhodli i pro skluzavku, v této fázi ji přimontujete. 

Pár návrhů na inspiraci: 

Dětský zahradní domek - návrhy na inspiraci 

Nezapomínejte, zahradní domek je konstrukce, kterou je třeba si celou dopředu naplánovat a pořádně promyslet, vždyť víte jak se říká: "Dvakrát měř, jednou řež."
Před osazením jednotlivé kusy dřeva očistěte a vyhlaďte, aby nedošlo ke zbytečnému záděru nebo třísce ať už při výstavbě nebo při užívání.
Dřevo ošetřete lazurou nebo barvou ještě před osazením, aby vám domeček sloužil co nejdéle. 

Pokud jste se rozhodli novou stavbičku pro vaše ratolesti zpestřit různými obrázky, zapojte i vaše děti, určitě budou mít radost a spojíte tak příjemné s užitečným. 

Chlapci sedící v dětském zahradním domku