Jak vytvořit zahradní chodník? Praktický postup krok za krokem

Přemýšleli jste nad tím, jak přidat krásu a funkčnost do vaší zahrady? Máme pro vás řešení. Zahradní chodník splňuje dekorační funkci i užitnou. Při výsadbě nové zahrady, si umíte všechny cestičky a celý projekt předem naplánovat. U zažívané zahrádky je stačí přizpůsobit podle frekventovanosti a účelnosti. Nevíte jak na to? My vám rádi poradíme jak si vybudovat zahradní chodník krok za krokem. 

Návod na výstavbu zahradního chodníku 

Výběr materiálu 

Je jen věcí vkusu, pro jaký materiál se rozhodnete při výstavbě vašeho zahradního chodníku. Můžete si zvolit kámen, zámkovou dlažbu, betonové tvárnice nebo pokud rádi tvoříte, vyrobte si vlastní tvárnice podle vaší fantazie ať už ve tvaru otisky listů, oválné nebo různé jiné geometrické tvary. Nebo se rozhodněte pro dřevo či dřevěné dlaždice, které jsou rovněž odolné vůči povětrnostním vlivům a snadno se udržují. 

Materiál pro výstavbu chodníku 

Rozložení chodníku 

Předem si vyznačte trasu, kudy budete chodník vést, abyste měli přehled a případně se vyhnuli nevhodnému terénu. Vyznačení umíte udělat velmi jednoduše, při rovném chodníku použijte kolíky a provázek. Pokud plánujete různá zakřivení, použijte k označení například zahradní hadici. V případě, že se chodník bude využívat pro častý provoz, nezapomeňte přihlížet k tomu, zda bude dostatek prostoru mezi vchodovými dveřmi a příjezdovou cestou. Kromě toho by měli dva lidé pohodlně projít kolem sebe a tomu je také třeba přizpůsobit šířku chodníku. Samozřejmě přihlížejte také k šířce dlaždic, abyste z nich zbytečně nemuseli řezat. Malé chodníčky, které vedou k zákoutím vaší zahradní scenérie mohou být užší, dostačující pro jednu osobu. 

Příprava cestičky pro chodník 

V tomto kroku začínáte se zemními pracemi. Vyznačenou trasu si postupně vyrývejte a odstraňte veškerou trávu, plevele i kořeny rostlin. Výkop by měl být cca o 5 cm hlubší než výška použitého materiálu. Následně připravenou trasu pořádně udupte opakovaným chozením nebo použijte vibrační desku. 

Pokládka obrubníků (volitelné) 

U těžších materiálů je nutné použít obrubník, u dřevěných dlaždic to není nutné, ale každopádně poskytne vám lepší stabilizaci, jelikož obrubník napomáhá dlažbu udržet na místě. U lehčích materiálů si zvolte například plastový obrubník, který je nenáročný na manipulaci a dobře se přizpůsobuje různým záhybům. Obrubník také slouží i jako zábrana před šířením plevele, ale k tomu vám postačí i oddělovač plevele. 

Použijte geotextilii 

Podél celé zahradní stezky položte geogextilii. Vždy se snažte použít co nejvíce souvislý kus. Pokud je třeba použít více kusů překrývejte jejich okraje alespoň přes 20 - 30 m. Přetrčující textilii ořízněte a připevněte k půdě pomocí kotevních kolíků. 

Geotextilie pro přípravu zahradního chodníku 

Přidejte pískovou vrstvu 

Nyní je na řadě písková vrstva, která by měla mít alespoň 5 cm. Potom písek pěkně uhlaďte. Šikovně si umíte pomoci dřevěnou deskou, která je o něco užší než samotná šířka cesty. 

Pokládání dřevěných dlaždic 

Do pískového lůžka začněte postupně ukládat dlaždice. Dřevěné dlaždice mají zásuvný systém, snadno se ukládají a můžete je položit do různých tvarů. Pokud vám náhodou začnou vznikat nerovnosti, přidejte nebo odstraňte písek. Pomáhejte si s vodováhou. 

Dřevěné zahradní chodníky 

Vyplňte prázdná místa 

Prázdná místa vyplňte pískem, stylovými kamínky nebo jiným materiálem, který pomůže, aby plevel nerost mezi spárami. 

Údržba 

Zahradní chodník z dřevěných dlaždic nevyžaduje speciální péči, stačí pokud jej budete pravidelně udržovat od nečistot. Pokud spatříte časem nějaké poškození nebo se dlaždice uvolní, opravte to co nejdříve. 

Čištění zahradního chodníku 

Pokud jste se rozhodli pro chodník z jiného materiálu, základní postup je velmi podobný jako při tvorbě chodníku z dřevěných dlaždic. U kamenného chodníku si před pokládáním rozložte kameny, abyste viděli jejich tvary a rozměry a postupně ukládejte. K okraji používejte větší kameny a velikost při ukládání střídejte. U zámkové dlažby si zvolte barvu která se hodí k vašemu okolí a nezapomínejte na správný rozestup mezi jednotlivými kostkami. Štěrkové chodníky působí neformálně a jsou snadné na výstavbu. 

Pár inspirací 

Kamenný zahradní chodník s dlažbou 

Štěrkový zahradní chodník 

Dřevěný chodník z kulatiny 

Ať jste se rozhodli pro jakýkoli materiál při výstavbě chodníku, celkový dojem má působit vzdušně. Trasy cestiček mají být promyšlené a přizpůsobené vašim preferencím. Hlavně vy byste měli být spokojeni s výsledkem vaší práce. Užívejte si pohody a krásy zahrady při procházce chodníkem a obdivujte svůj exteriér.