Jarní zahrada: Jaké trvalky a letničky vysadit?

Mnoho z nás se každý rok těší na první teplé dny a přicházející jaro, kdy všechno znovu začne ožívat. Ve vzduchu provoní kvetoucí stromy a květiny, které příjemně doplňuje štěbetání ptáků. Opět začíná období, kdy v zahradě začínáme trávit více času, abychom si zvelebili své okolí. V článku vám poradíme, jaké květiny jsou nejvhodnější pro pěstování v jarním období, jak se připravit před sázením, aby se květinám dařilo. A na závěr si ukážeme pár inspirací na jarní zahradu. 

Jaké květiny pěstovat v zahradě? 

Okrasné zahrady v plném květu zpříjemňují a rozjasňují celé prostředí. Zároveň lahodí našemu oku a uklidňují na duši. Jejich krása a vůně jsou symbolem nového začátku a koloběhu přírody. Na jaře můžeme v zahradě vysazovat trvalky nebo letničky, jim slabší mráz neuškodí. Některé ze zahradních květin nepotřebují slunce, jiným by se zase ve stinném prostředí nedařilo.

Pokud se však již oteplilo, zasadit můžete i další květiny jako růže, které je nejlepší vysadit v den, kdy je pod mrakem. Když jste se rozhodli pro popínavé růže nebo jiné táhlé květy, určitě oceníte dekorační oblouk, na kterém nádherně vyniknou a doplní prostor vaší zahrady. 

Karafiáty zasaďte v dubnu, první květiny vám začnou kvést už v květnu a vydrží vám až do podzimu. Stejně se vám odvděčí i kosatec. Nádherné petrklíče vám provoní celou zahradu 3 měsíce po výsadbě. Begónie jsou květiny různých barev, paleta je opravdu široká, hlavně mají rády dostatečnou zálivku. Tu si v zahradě umíte zajistit zavlažovači nebo hadicí s automatickým navijákem

Vůně levandule je velmi uklidňující, a tato květina je zároveň i velmi užitečná. Můžete si ji vysušit na čaj nebo si z ní udělat chutný sirup. Vysaďte si ji do zahradních květináčů v blízkosti terasy nebo posezení, protože její další vlastností je, že odpuzuje otravný hmyz. A ještě k tomu vám bude dlouhodobě zkrášlovat okolí, protože roste rychle a vydrží dlouho. 

Další vhodné květiny do zahrady, které se sázejí během teplejších jarních dnů (Duben/Květen) jsou např.: 

  • Měsíček, který má nádhernou žlutou až oranžovou barvu a také léčivé účinky.
  • Echinacea má ráda dostatek slunce a mírné vláhy.
  • Astry zase barevně rozjasní všechny záhony. 

Výběr je pestrý a zahradní květiny jsou velmi různorodé, takže není těžké si je přizpůsobit podle barvy a prostředí, které jim vyhovuje.

Letničky a trvalky 

Jak se připravit na pěstování? 

V první řadě si vyčleňte v zahradě prostor, kde chcete pěstovat. Následně si vyčistěte prostor a přichystejte půdu k výsadbě květin. Pomocí koleček nebo zahradního vozíku si biologický odpad přeneste do kompostu. A připravte si hnojivo na pěstování rostlin pro další období. 

Aby se vašim květinám dařilo, jejich výběr volte podle toho kde jste se je nakonec rozhodli vysadit. Zvolte si barevnou kombinaci květin a před výsadbou přihlížejte i na čas, za jaký vám jednotlivé rostliny vykvetou, aby se vám nádherně doplňovaly. Rozmístění je a tvar vašeho záhonu si dopředu naplánujte. Vyznačte si, kde budete konkrétní květiny vysazovat a dodržte i rozestup rostlin. Kromě toho si linii záhonu můžete pěkně ohraničit kameny různých barevných odstínů po okraji, ale také mezi květinami. Takto vám květinový záhon ještě více vynikne. 

Pěstování květin není příliš náročné, vyžaduje jen pravidelnou péči, což se vám odvděčí, když květiny začnou kvést. 

Výsadba květin 

Nápady na jarní zahradu 

Jak jsme již zmínili, mezi květiny si můžete umístit různobarevné kamínky. Také si záhon můžete vyčlenit a ohraničit pomocí starých cihel nebo cihel k tomu přímo určených. Zámkovou dlažbou nebo si vytvořit skalku či kaskády

Populární jsou také dekorace ze starých rozbitých květináčů, zajímavých džbánů. Popřípadě můžete použít starý dutý pařez nebo zajímavý kousek z dědečkové dílny. Barevnosti, tvarům a vašim nápadům se meze nekladou, důležité je, abyste si čas v zahradě užili naplno as výsledkem byli spokojeni.

 Nápady na jarní zahradu

Věříme, že se vám podaří letos vypěstovat nádherné záhony, které budou korunou vaší zahrady.