Je možné pěstování na balkoně? Máme pro vás odpověď

Zahrada na balkoně je skvělou alternativou pro ty, kteří mají omezený prostor, ale stále touží po zahradě plné rostlin a květin. Není jen esteticky příjemná, ale může také poskytnout čerstvé bylinky a zeleninu pro vlastní spotřebu. S vhodným výběrem rostlin a správnou péčí, může být zahrada na balkoně skutečnou oázou klidu a relaxu i v centru města. 

Jak postupovat při pěstování na balkoně? 

Prostor 

Máte menší nebo větší balkon či terasu? Pokud je prostor malý, začněte také v malém. Začátečník, by měl začít s několika květináči, aby si odhadl i čas, který bude trávit pěstováním. Pěstovat můžete i vertikálně a využít prostor na stěně, kde si umíte zavěsit květináče k tomu určené. 

Zatížení 

Každý balkon popřípadě terasa má svoji velikost a možné zatížení. Než začnete pěstovat, zjistěte si, zda váš balkon snese váhu květináčů i se zeminou

Rozmístění 

Květináče si umístěte tak, abyste měli snadný přístup při zalévání. Buďte zdvořilí, nezapomínejte na sousedy a pod nádoby umístěte podnosy, aby voda neprotékala. 

Rozpočet 

Zahrada na balkoně vyžaduje určitou investici, kterou umíte samozřejmě zminimalizovat. Nekupujte jen hotové rostliny v supermarketech. Zkuste si vyhledat lokální pěstitele nebo začněte od semínek. Jediná věc, na které nešetřete je kvalitní zemina.

 Pěstování bylinek na balkoně

Na co nezapomenout? 

Denní světlo 

Dobře zvažte výběr správných rostlin. Neztrácejte čas s pěstováním plodin, které nebudou prosperovat. Také přihlížejte, na kterou světovou stanu máte orientovaný balkon a kolik slunečního světla budou mít rostliny během dne. Pokud je váš balkon orientován na jih a celý den na něj dopadá přímé slunce, bude se dařit skoro každé zelenině, mnoha květům i kaktusům. V případě, že váš balkon je orientován na sever nebo jeho většinu dne zastiňují jiné budovy, ohlédněte se spíše po rostlinách, které nevyžadují mnoho denního světla. Jako například kapradiny, begonie netýkavky. I špenátu a salátu postačí pár hodin denního světla či některým druhem bylinek. 

Povětrnostní podmínky 

Je váš balkon nebo terasa vystavěna větrnému počasí? I na toto není třeba zapomínat při výběru plodin. Čím výše jste, tím častěji větrnější u vás může být a vítr napomáhá k vysušování rostlin, což vyžaduje pravidelnější péči. Abyste zmírnili vítr, zajistěte si mřížky nebo pletivo, které si umístíte po bocích balkonu. Zároveň vám mohou sloužit jako opora pro táhlé rostliny. Také je vhodné použití květináčů z těžších materiálů nebo si je jednoduše zatížte, aby se při nárazu větru nepřevrátily. 

Údržba 

Údržba zeleninové zahrady na balkoně bude vyžadovat pravidelnou péči. Rostliny je třeba častěji zalévat oproti pěstování v klasické zahradě. Hnojit je třeba podle pokynů pro daný typ plodiny. Odumřelé části rostlin se doporučuje obstřihávat, aby se energie ze zeminy dostávala do živých částí a podpořila jejich růst.

 Relax na balkoně

Co pěstovat na balkoně? 

Jak jsme již zmínili, hodně záleží na umístění balkonu. Každopádně, v našem klimatickém pásmu máme mnoho možností při výběru. Velmi oblíbené je pěstování rajčat na balkoně, také chilli papriček, salátu, ředkvičky, cukety či jahod. Dokonce není problém vypěstovat na balkoně i brambory nebo stolní hrozny. Bylinky, které lze využít při přípravě každodenních pokrmů jako bazalka, tymián, pažitka a mnoho jiných

Pokud se zaměřujete na okrasné rostliny oproti plodinám, zamyslete nad tím jakou barvu a vůni upřednostňujete a podle toho si zvolte takové, které vám budou dělat největší radost. 

Co všechno je třeba pořídit? 

Nádoba 

Je důležité vybrat si správný květináč. Ten je třeba zvolit podle toho, co jste se rozhodli pěstovat. Každá rostlina nebo plodina vyžaduje něco jiného. Některé musí být vysázeny dále od sebe, jiné zase hlouběji. Samozřejmě před zahájením si přezjistěte, ve kterém období mohou být vámi zvolené rostliny vysazovány. 

Zemina a substráty 

Základem každého pěstování je zemina a substráty, které jsou obohacené o živiny. Rostliny je potřebují pro svůj růst a vývoj. Při výběru také přihlížejte k tomu jaké rostliny nebo plodiny budete pěstovat, abyste si pořídili nejvhodnější podklad, do kterého vaše rostliny zasadíte. 

Nářadí a doplňky 

Aj v menšej balkónovej záhradke sa nezaobídete bez záhradného náradia a záhradných doplnkov.  Určite si obstarajte lopatku, nožnice, rozprašovač, poprípade úložný priestor pre náradie. Samozrejme, nezabudnite na relax a vo vami nádhere vytvorenej záhrade na balkóne si doprajte oddych na pohodlnom záhradnom kresle s kávičkou v ruke. 

I v menší balkonové zahrádce se neobejdete bez zahradního nářadí a zahradních doplňků. Určitě si pořiďte lopatku, nůžky, rozprašovač, popřípadě úložný prostor pro nářadí. Samozřejmě, nezapomeňte na relax a ve vámi nádheře vytvořené zahradě na balkoně si dopřejte odpočinek na pohodlném zahradním křesle s kávičkou v ruce. 

Balkonové květiny - sázení

Jak jste zjistili pěstování na balkoně je možné a my vám přejeme příjemné pěstování a hodně úrody.  

Zdroj: https://www.almanac.com/10-tips-starting-balcony-garden