Zahradní architektura: Moderní trendy a inspirace

Moderní zahrada a její trendy v oblasti designu se neustále vyvíjejí a mění. Každý rok přináší nové pohledy a zahradní inspirace, které nás usměrňují, v čemž bychom zahradu mohli změnit nebo vylepšit. V nadcházejícím roce nebude zahrada jen o estetice, bude se přihlížet k přirozenosti, ekologičnosti a vytváření vlastního unikátního zahradního prostoru. Tyto trendy odrážejí současnou změnu klimatu a přístup k přírodě. V následujících odstavcích se budeme zabývat těmito tématy a jak je implementovat do vaší vlastní zahrady. 

1. Zahradní pokoje 

Vytvořte si příjemné posezení v zákoutí pomocí zahradní lavičky, obohaťte ji pěknými poduškami a zveleďte květy různých druhů. Nebo si udělejte speciální zahradní sezení, kde budete čas trávit se svými přáteli, obklopeni rostlinami zasazenými přímo v zemi nebo do květináčů. 

Zahradní pokoje 

2. Jedlá zahrada 

Edimentální rostliny jsou okrasné a zároveň jedlé rostliny, které tvoří základ pro každou jedlou zahradu. Většinou nejsou náročné na pěstování a potěší vaše oči i chuťové pohárky. Mnohé z nich lákají opylovače a jiné volně žijící živočichy prospěšné pro zdravý chod vaší zahrady.
Existuje až tisíce jedlých rostlin a určitě některé z nich i pěstujete. Jako například: 

  • Levandule – její květiny můžete použít do nápojů, zavařenin nebo si z ní vyrobit sirup
  • Muchovník lamarcků – je to živý plot známý také jako indiánský jalovec
  • Šalvěj – má krásné fialové květy a léčivé vlastnosti
  • Rozmarýn – známá keřová rostlina, která se používá pro dochucovací jídel ale má také léčivé účinky 

Zahrada s levandulí 

3. Přírodní zahrada 

Přírodní nebo naturalistická zahrada, působí oproti klasické travnaté zahradě divočejší, ale stále si zachovává svoji jemnost. Pestré a rozmanité rostliny, které jsou přirozené pro naše prostředí, propojují zahradu s okolní přírodou. Svou popularitu získává přírodní zahrada tím, že nevyžaduje pravidelnou údržbu. Rostliny se ponechávají volně růst, pokud jejich růst přesáhne do cesty, stačí je zastřihnout. Domácí rostlinstvo působí dobře na zahradní půdu a přiláká i opylující hmyz.
Dopřejte si pohled na nádhernou zahradu s pohodlí zahradního lehátka nebo zahradní houpačky

Přírodní zahrada 

4. Ekologická dešťová zahrada 

Sucha začínají být pravidelnější, proto je důležité zachytávat vzácnou vodu pro vaši zahradu. Kromě toho, abyste dešťovou vodu ze střechy sbírali do nádrže na vodu, můžete ji odvést do zahrady vybudováním potůčku. Pomůžete si tak doplnit zásobu spodních vod a zlepšíte si klima prostředí. Filtrováním dešťové vody přispějete k udržování čistých vod v potocích a řekách. 

Ideální pro dešťové zahrady jsou trávy a rostliny s dlouhým kořenovým systémem. Jako například: 

  • Sléz růžový - který je vhodné sázet právě teď na podzim
  • Liatris spicata – u nás známá jako šuškarda, je trvalka, která má krásné fialově modré klásky květin
  • Proso proutěné - je okrasná tráva s hustými trsy 

Ekologická dešťová zahrada 

5. Brouci v zahradě 

Příroda je koloběh života a každý v ní má své významné místo. Zdravá půda je pro zahradu důležitá a vaše rostliny nemusí být naprosto dokonalé. Před tím, než koupíte pesticidy, abyste se zbavili škodlivého hmyzu v zahradě, zvažte nejprve organické možnosti. Například takových mšic nebo roztočů se umíte zbavit i silným proudem vody nebo použijte esenciální olej s hřebíčkem či mátou peprnou. Velkou roli při těchto drobných škůdcích hrají berušky, které jsou pro ně přirozeným nepřítelem. K udržení ekosystému a hmyzu v zahradě vám pomůže i hmyzí hotel. 

Hmyzí hotel 

6. Zenová zahrada 

Tato minimalistická zahrada plná přírodních materiálů jako jsou skály, štěrk, písek a dřevo je stále trendy. Zenovou zahradu můžete doplnit o sochy, kamenné lucerny nebo stojanové zahradní osvětlení. Zenový prostor by měl být jednoduchý a průhledný, aby uklidňoval vaši mysl. Při volení si této zahrady minimalistické zahrady myslete i na její údržbu, která vyžaduje čas a pravidelnost. 

Zenová zahrada 

Závěr
Moderní zahrada a trendy v oblasti zahradní architektury nelze zastavit. Každý rok nám přináší nové inspirace a nápady, jak si zahradu vylepšit.
Nejdůležitější je, že vaše zahrada by měla být odrazem vašich hodnot a zájmů, abyste se v ní cítili příjemně. Nechte se inspirovat těmito trendy, ale nezapomeňte, že vaše zahrada je místo, kde můžete využívat svoji kreativitu a osobní styl. Buďte k ní ohleduplní a s láskou o ni pečujte. 

Zdroj: https://www.gardendesign.com/trends/2024.html