Terasový nábytek a doplňky: Tipy a inspirace, jak si zařídit moderní terasu

Pokud ještě nemáte zařízenou svoji terasu, teď je ten správný čas. Vychutnejte si nejslunečnější dny sezóny naplno a na čerstvém vzduchu. Poradíme vám, jak postupovat při zařizování a přineseme vám nové inspirace. 

Terasa je zárukou příjemně stráveného léta i bez toho, abyste utráceli tisíce korun na dovolené. Díky ní si můžete užívat dlouhé letní dny i večery venku na sluníčku či při svitu hvězd. A pokud pracujete z domova, zajistí vám luxusní home office, který vám budou kolegové závidět. 

Jak ale takovou terasu zařídit? Neexistuje jeden správný návod, ale záleží na vašem vkusu, způsobu využívání i finančních možnostech. Poradíme vám však základní zásady, které vám při zařizování pomohou. 

Zahradní nábytek na terase 

Investujte do kvalitního zahradního nábytku 

Terasu jste si určitě nepostavili proto, abyste ji využívali jen jednu či dvě sezóny. Tak je třeba přistupovat i k zařízení, které by vám při správné péči mělo vydržet alespoň pár let. Investujte proto do kvalitních materiálů, které jsou stavěny pro používání v exteriéru. K nejoblíbenějším a nejtrvanlivějším typům materiálu patří umělý ratan, dřevo či hliník. Každý z nich má své přednosti, ale ani jedním netrefíte vedle. Narozdíl od levných plastových konstrukcí se vám odvděčí delší trvanlivostí a elegantnějším vzhledem. 

Rozdělte terasu na funkční zóny 

Máte-li terasu větších rozměrů a prostor vám to umožní, pokuste se rozdělit ji na zóny podle účelu používání. Usnadní vám to organizaci prostoru a zajistí, že vaše terasa bude vypadat vždy uklizeno a úhledně. Vyčleňte si například stolovací zónu, ve které bude stůl, židle a gril, oddechovou zónu s lehátky či tuliváky, či rostlinnou zónu zasvěcenou vaším květinám a bylinkám.

 Stolování na terase 

Začněte zahradním stolováním 

Určitě budete souhlasit, že stolování je vždy středem každé terasy. Budete ji přece využívat k posezení při kávičce, vínku či dobrém jídle. Na trhu je již dnes spousta setů stůl + židle pro každý možný prostor. U nás si vyberete od malých balkonových setů pro dva po velké zahradní pohovky pro celou rodinu. Záleží tedy zejména na velikosti vaší terasy či počtu lidí, kteří ji budou využívat. Prostor by měl být ideálně využit, aniž by byla terasa zaplněná nebo příliš prázdná. Jak jsme již zmínili, výběr materiálů je široký: umělý ratan, dřevo, hliník či kov. Nezapomeňte také na důležitý komfort, který vám poskytnou například měkké podušky. Když už máte stolování vyřešeno, můžete jej doplnit například relaxačními lehátky

Vytvořte si z terasy venkovní kuchyni 

Společné večery s rodinou a přáteli dostanou novou dimenzi, pokud si pořídíte i zahradní gril. Na trhu najdete řadu typů, od jednoduchých grilů na uhlí po kvalitní plynové grily či efektní zahradní ohniska. Více o výběru vhodného grilu si přečtete v našem starším článku. Vytvořte si na terase grilovací koutek a přidejte také stolek pro přípravu jídla. Vznikne tak jakási venkovní letní kuchyně, ve které můžete připravovat grilované speciality pro své blízké.

 Zahradní gril na terase 

Obklopte se zelení 

Terasa bez rostlin může působit stroze a smutně. Neváhejte ji proto doplnit vhodnými vnějšími rostlinami, stromky či bylinkami. Vytvoříte si tak dokonalou oázu klidu. Efektivně budou působit například středomořské oleandry, citrusy a olivovníky nebo provensálská levandule. Zasaďte také kuchyňské bylinky, jako jsou bazalka, rozmarýn, tymián či máta, které můžete využít při grilování. Nezapomeňte na elegantní květináče, například z umělého ratanu či keramiky. 

Zveleďte si terasu doplňky 

Pomocí doplňků můžete terasu přizpůsobit vlastnímu vkusu nebo její styl sezónně obměňovat. Poslouží vám k tomu všechny možné textilní doplňky, jako jsou polštářky, deky, koberečky či ubrusy. V případě, že vaše terasa nemá střechu, bude pro vás neocenitelným doplňkem zahradní slunečník. Podlahu terasy můžete snadno vylepšit díky skládacím dlaždicím ze dřeva či terakoty.

 Terasa ve stylu boho 

Nezapomeňte na děti 

Pokud máte děti, vytvořte pro ně na terase hrací koutek, kde se mohou přes léto dostatečně vyřádit. Určitě ocení například trampolínu, pískoviště či dětské posezení. Vaše terasa tak možná trochu ztratí na eleganci, ale spokojené děti vám to vynahradí. Máte-li však velkou zahradu, můžete dětské doplňky umístit i mimo terasu. 

Věříme, že vám zařizování terasy pojede jako po másle a brzy se budete těšit z příjemných letních chvil na čerstvém vzduchu. :)