Jak svépomocí postavit zahradní jezírko? Postup krok za krokem.

Vodní plocha v zahradě je místo, které dokonale doladí vaše okolí a zpříjemní pobyt na čerstvém vzduchu. Zahradní jezírko je skvělým řešením, jak si dotvořit vaši zahradu. Vybudování vyžaduje několik základních kroků, které vám přiblížíme v článku. Rozměry jezírek jsou různé a vybudovat si ho umíte nejen ve velké, ale i v menší zahradě. 

Výstavba zahradního jezírka 

Důkladně si promyslete umístění a velikost zahradního jezírka předtím, než začnete s jeho výstavbou. Pokud v jezírku plánujete chovat ryby, vhodnější bude, pokud si vyberete světlé a teplé místo. 

Co budete potřebovat? 

  • Místo v zahradě
  • Rýč, lopatu, kolečka nebo bagr (Podle velikosti)
  • Desku a vodováhu
  • Písek nebo geotextilie
  • Fólie
  • Hadice
  • Kameny 

Postup výstavby v několika krocích 

1. Krok - příprava a vykopání jezírka 

Vyhrazené místo si vyznačte provázkem, lanem nebo hadicí. Pokud vám tvar a místo vyhovuje, můžete se pustit do výkopových prací. Důležité je, aby jezírko bylo v rovině. Co zjistíte tak, že přes vykopaný otvor položíte desku s vodováhou. Jezírko by nemělo mít strmé stěny, ideální jsou šikminy nebo kaskády, do kterých se vám následně budou i jednodušeji vysazovat rostliny. Pokud v jezírku plánujete chovat ryby je lepší umístit ho na teplé a sluneční místo. Hloubka jezírka by měla být alespoň od 60-90 cm. Záleží jestli v něm chcete jen pěstovat rostliny nebo i chovat ryby. Hloubky umožňují rybám přejít do hybernace a chrání je před zamrznutím v hlubších oblastech jezírka, kde voda zůstává teplejší. V zimě je také důležité udržovat otvor v ledu pro výměnu kyslíku.

 Výstavba zahradního jezírka 

2. Krok - úprava terénu a vodotěsná vrstva 

Z vykopaného otvoru odstraňte všechny ostré kameny, aby nám náhodou nepropíchli fólii. Na celou plochu vystelte geotextilii nebo 5 cm silnou vrstvu písku. Je vhodnější, protože je sterilní, tím pádem neobsahuje žádné mikroby. Určitě nepoužijte noviny nebo karton, protože se rozmočí a shnijí. 

Nyní můžete rozložit fólii, nejprve začněte od středu a směřujte k okrajům. Pracujte opatrně, abyste fólii nepoškodili. Pokud je fólie umístěna, zbylým pískem vystelte dno jezírka nebo jej naplňte vodou, aby se vyrovnala. Po okraji zahradního jezírka vykopejte příkop, do kterého se po rozložení umístí převislá část fólie. Opatrně ji umístěte do příkopu a zvažte velkými kameny. Pokud vám zůstala přesahovat fólie, neodstraňujte její nadbytečnou část, dokud vám jezírko neusedne. 

3. Krok - napuštění vody a filtrace 

Nyní můžete jezírko naplnit vodou. Můžete zužitkovat zachycenou dešťovou vodu nebo jezírko naplňte z kohoutku hadicí. Aby se vám písek nerozptýlil, položte hadici na okraj jezera, aby voda pomalu stékala. Pokud jezírko naplníte vodou z vodovodu, nechte jej několik dní odstát. 

Pro udržení kvality vody, zdraví rostlin a ryb je důležitá filtrace. Existují různé druhy filtrů, například biologické, mechanické a UV filtry, které mohou být použity v závislosti na velikosti jezírka a množství vody, které protékají jezírkem. 

4. Krok - výsadba rostlin a čištění 

Rostliny, které budete umisťovat do jezírka vybírejte pečlivě. Ideální je je vysadit po 1-2 týdnech od napuštění vody, kdy se chlór a fluorid z vody odpaří. 

Obecně se doporučuje kontrolovat kvalitu vody pravidelně a čistit filtr podle potřeby, nejméně jednou za měsíc během léta. Jezírko nebude potřebovat častou péči pokud si zvolíte správné rostliny a jezírko je udržováno v relativně vyváženém ekologickém stavu. Dávejte si však pozor na nahromadění odumřelé organické hmoty, aby vám nezpůsobovaly zápach. 

Inspirace pro zahradní jezírka 

Kolem okrajů umístěte různé kameny nebo polena či zajímavé pařezy stromů, abyste vytvořili příjemné prostředí. Dotvářet prostor umíte různými rostlinami, nezapomeňte však vybírat takové, kterým se daří u vody, jako například, irises, petrklíč nebo bergenie srdcolistá. Abyste měli snadný přístup vybudujete si k jezírku pěšinku z dlaždic. Večer krásně vynikne, když v jeho okolí osadíte zahradní osvětlení

Péče o jezírko může být zábavná a přínosná, avšak vyžaduje určitou pozornost. Dbejte hlavně na pravidelné čištění, a udržujte vhodné prostředí pro rostliny a ryby. Pokud se jezírku budete pravidelně věnovat budete se těšit z krásné a zdravé vodní plochy na vaší zahradě, která obohatí celý prostor a učaruje nejen vám, ale i vaší návštěvě. 

Inspirovat se můžete také následujícími fotografiemi: 

Zahradní jezeirko inspirace

Zahradní altán u jezírka