Co je pergola a proč ji potřebujete ve vaší zahradě?

Máte nebo právě stavíte rodinný dům se zahrádkou? V tom případě byste jistě měli věnovat pozornost skvělému vynálezu s názvem pergola. Přečtěte si vše o jejích výhodách a užitečných vlastnostech. 

K tomu, abyste si užili svoji zahradu, často moc nepotřebujete. Jen trávu, slunce a trochu volného času. S pomocí zahradního nábytku, doplňků a dalších vychytávek však dokážete využít jejího potenciálu skutečně naplno. Pokud navíc máte v plánu využívat zahradu i mimo hlavní sezónu, určitě se vám sejde několik vylepšení. 

Jedním z nich může být právě zahradní pergola, kterou dnes naleznete na trhu v mnoha provedeních. Jedná se o jednoduchou a lehkou střešní konstrukci, která bývá umístěna těsně u stěny domu, garáže či terasy. Nejde tedy o volně stojící konstrukci – tu nazýváme altánkem. Pergola plní několik užitečných funkcí:

 Kovová pergola 

Praktická funkce 

Když jde o zahradu, praktičnosti nikdy není dost. Pergola vám umožní používat zahradu většinu měsíců v roce. Ochrání vás před nepřízní počasí, například větrem, deštěm, sněhem či kroupami. Posedávání na terase si tak díky ní můžete užívat mnohem déle než jen do poloviny září a ani drobný déšť pro vás nebude problém. V dnešní době se již pergoly vyrábějí z materiálů, které navíc poskytují také UV ochranu, tedy vás částečně chrání před škodlivým ultrafialovým zářením ze slunce. Poskytnou vám také trochu příjemného chládku během horkých dnů, aniž by vaši terasu zcela zastínili. 

Estetická funkce 

Vedle praktických vlastností plní pergola i ty estetické. Díky modernímu designu a minimalistické konstrukci se jedná o velmi elegantní a oku lahodící řešení. Hliníkové pergoly se hodí zejména pro domy v moderním současném designu. Konstrukce působí vzdušně a opticky nezatěžují zahradu. Samozřejmě najdou se i příznivci tradičních dřevěných pergol, které působí robustněji či rustikálněji. Pokud nejsou kombinovány s polykarbonátem, neposkytují takovou ochranu před deštěm ani sluncem a jsou opravdu více estetickým doplňkem.

 Pergola u domu 

Vyberte si z naší nabídky 

V našem e-shopu nabízíme několik modelů z hliníkových profilů v kombinaci s průhledným polykarbonátem. Celá konstrukce váží jen pár desítek kilo a je proto poměrně lehká, ale přesto je odolná a trvanlivá. Taková pergola je také velmi bezúdržbová a snadno se čistí. Šikmá střecha s okapem zajišťuje snadné odtékání vody a brání zadržování nečistot. A co víc? Sestavení hliníkové pergoly je jednoduché a s trochou šikovnosti to zvládnete naprosto sami. 

Jak jste se mohli přesvědčit, zahradní pergola vám přinese spoustu užitku za poměrně nízkou cenu již od přibližně 17 500 Kč. Pokud však hledáte ještě levnější a jednodušší řešení, věnujte pozornost také hliníkovým markýzám s rolovací plachtovou stříškou.