Exotické rostliny: Které pěstovat v zahradě?

Dovolenkové destinace nás okouzlují nádhernými zahradami se záhony plných exotických rostlin. Přineste si i vy domů kousek takové exotiky. Pěstování exotických rostlin se stane chloubou vašeho dvora a vznešeně oživí váš prostor. Jejich barevné zpestření a vůně okouzlující smysly vás budou obohacovat během celé sezóny. Máte už na zahradě exotické rostliny? Vyzkoušejte si jejich pěstování. Získejte tipy a informace jaké exotické rostliny si vybrat. 

Co jsou exotické rostliny 

Květy, rostliny a dřeviny, které pocházejí z jiného klimatického pásma nebo regionu, které je pro ně typické jsou pro nás považovány za exotické rostliny. Do našich domovů si je většinou chceme pořídit díky jejich nevšednímu vzhledu, pestrobarevným květům, pronikavé vůni nebo zajímavým tvarům a zbarvení listů. Jelikož pocházejí z jiné klimatické oblasti pro jejich pěstování se vyžadují specifické podmínky, aby se jim dařilo i u nás. 

Jaké exotické rostliny jsou vhodné pro naše zahrady 

Odolnost exotických rostlin je různorodá a mnohé z nich jsou vhodné i pro naše podnebí. Některé rostliny vám během teplých dnů obohatí terasu nebo záhony, avšak vyžadují zazimování během chladného období. Jiné exotické rostliny jsou mrazuvzdorné a při jejich pěstování přímo v zahradě nemusíte mít obavy. 

Canna - se do našeho pásma dostala až z Jižní Ameriky a je oblíbenou rostlinou pro její atraktivní vzhled. Má nádherné zbarvení květin (červené, růžové, žluté, bílé) a zajímavé ozdobené listy. Mladou rostlinu je třeba chránit před mrazem, proto je vhodné ji vysazovat až koncem května. Začít s pěstováním můžete doma v květináči nebo v zahradním skleníku či fóliovníku, tehdy jí vyhovuje teplé a kus tmavší místo. Vysazuje se do humózní půdy a na místo, kde je chráněna před větrem. V létě vyžaduje hnojivo a pravidelnou vláhu. Na zimu ji uskladněte do suché rašeliny při teplotě kolem 10 °C. 

Canna květ 

Agáve – existují různé druhy a pro naše podmínky je vhodné vybrat si mrazuvzdorné druhy, které pocházejí ze Severní Ameriky. Agáve nemá ráda velkou vlhkost a postačí ji zalévat jednou za dva týdny. Půda, do které ji vysadíte musí být dobře propustná a neměla by zadržovat vodu. Má ráda prostředí na kamenitých svazích a ve skalkách. Hlavně, aby měla dostatečné slunce a byla chráněna před větrem. 

Agáve v zahradě 

Visterie - pokud jste byli ve Středomoří, určitě jste se setkali s touto nádhernou popínavou rostlinou. Její květiny působí dojmem vodopádu obohacující prostor zahrady a jejich vůně opantá vaše smysly. Krása vistárie vynikne na různých pergolách, dekoračních obloucích nebo stojanech na popínavé rostliny a svým půvabem dokáže obohatit každou pustou stěnu.
Nepatří mezi náročné rostliny a je mrazuvzdorná. Při jejím pěstování použijte zahradní půdu s kompostem, vyhněte se větrným a suchým místům a odvděčí se vám. Kořeny vysazujte šikmo od opěrných sloupů nebo stěny zdí, aby byly osazeny v předpřipravené půdě. 

Visterie na pergole 

Anglická růže - přinese do zahrady nádhernou vůni, okouzlující krásu a majestátnost. Existuje mnoho druhů lišících se svou barvou, vzhledem a nároky na okolí. Oproti našim růžím se liší matně zelenými listy a tenčími okvětními lístky vytvářejícími decentní zářivý efekt při odrazu slunce. Pěstovat je můžete v záhonech s dalšími rostlinami, jako živé ploty nebo vedle zdi. 

Anglická růže květ 

Bobkový list - je u nás známou přísadou k ochucení různých jídel. Mnozí ho znají i pod názvem Vavřínovec. Ideální je umístění v zahradě na přímém slunci a zároveň v závětří. Jeho kořeny ochraňte a zamulčujte kůrou. Většinou se stříhá dvakrát ročně, aby se udržela jeho hustota. Ale samozřejmě, pokud ho potřebujete při vaření, odstřihněte si z něj. Pravidelně ho zalévejte, půdu však nepromáčejte. Mladé dřeviny zazimujte, starší dokážou snést i mrazy do -10°C. 

Bobkový list v zahradě 

Střelice královská - tato exotická rostlina se zajímavým květem, který připomíná ptáka, pochází z oblasti jižní Afriky. Její květ může dorůst až do velikosti 15 centimetrů. Pro pěstování potřebuje Střelice hodně slunce a tepla. Daří se jí na jižní a jihozápadní straně. Má ráda dostatečnou vlhkost, čím více květin, tím více vody, avšak s mírou, aby půda nebyla promočená. Rašelina je pro ni ideální pro výsadbu.

Pokud jste se rozhodli pěstovat střelici ze semínka, její první květiny se objeví až po 3-5 letech. Vhodná je jako pokojová rostlina, ale v teplých měsících si s ní můžete obohatit vaši zahradní terasu.

Střelice květ