Vertikální zahrada: Jak ji vytvořit a co v ní vysadit?

Chtěli byste oživit váš balkon, interiér nebo třeba betonový plot na zahradě? Rádi se obklopujete zelení a obohacujete časem stráveným v přírodě? Přineste si ji blíže k vám a vytvořte si zelený luxus s vertikální zahradou. Povíme si, jak si jednoduše vytvořit vertikální zahradu a co v ní vysadit. 

Co je vertikální zahrada? 

Už samotný název prozrazuje, že to není typická plochá nebo horizontální zahrada, ale prostor pro výsadbu je vytvořen svisle. Běžně se umisťuje na stěny v interiéru, či exteriéru nebo na ploty s použitím závěsných košů, květináčů, speciálních fólií nebo různých podpěr a mříží. 

Vertikální zahrada v bytě a v koupelně 

Jak vytvořit vertikální zahradu? 

Tak jako u klasické zahrady iu vertikálně si zhodnoťte, kolik se jí budete moci věnovat a podle toho si zvolte i rostliny, které jsou méně nebo více náročné na péči.
Vertikální zahrada v bytě, na balkoně nebo v zahradě? Obecně je důležité dodržet několik zásadních bodů. 

Světlo 

Zahrada by měla mít dostatečný příjem denního světla. Pokud ji plánujete umístit v interiéru zvolte místo v blízkosti okna. U balkonu nebo na plotě, který chcete zkrášlit, si odsledujte světovou stranu. Podle toho vybírejte rostliny, které potřebují hodně světla nebo se jim daří víc na severnějších stranách. 

Vertikalní zahrada na balkoně a vertikalní zahrada v bytě 

Voda 

Závlaha je důležitá pro všechny rostliny, ať už jsou umístěny kdekoli. Dbejte na to, aby měli nádobu na zadržování vody a zamezili jste tak vysušování rostlin.
Rostliny zalévejte zhora a postupujte na dolů, tak se voda efektivně rozloží, postupně začne stékat a spodní rostliny se nebudou promáčet a hnít.
Máte-li vertikální zahradu venku, kontrolujte zda se dešťová voda dostává i do hůře dostupných míst. Popřípadě si zajistěte dostatečnou závlahu pomocí dešťových hůlek nebo je polijte klasicky zahradní hadicí

Půda 

Vybírejte dobře propustnou půdu, aby nezadržovala přebytečnou vodu a byla dostatečně protivzdušná. Kvalitu půdy pravidelně kontrolujte, můžete tak včas předejít hnití nebo různým chorobám rostlin. Kromě půdy máte na výběr pěstební médium jako je mech nebo kokosové vlákno, do kterého můžete rostliny přímo umístit.
Při osazování rostlin je důležité, aby byly pevně obalené a nevypadávaly. Design si můžete vytvořit podle vlastních představ, nebo použijte šablonu pro estetické uspořádání. 

Materiál 

Dřevo – vytvořte si dřevěnou mřížku z lišt stejné tloušťky, které si předem vyměříte a spojíte. Následně osaďte dřevěnou mřížku na zeď a jednoduše zavěste květináče.
Nebo použijte starou paletu, a upravte její spodní stranu. Tam kde jsou paletové patky připevníte desku ze spodní strany patky a z přední strany. Deska by neměla přesahovat šířku palety. Takto si vytvoříte prostor - květináče. Paletu přimontujete na vámi zvolenou stěnu a můžete začít sázet. 

Vertikalní zahrada z palet 

Recyklovaný plast 

Plastové láhve – umíte využít jako květináče. Větší láhev stačí seříznout v polovině a máte hotové dva květináče, které můžete připevnit na paletu.
Nebo položte láhve vodorovně a vyřežte do nich otvor pro sazenice. Než naplníte láhve půdou, zavěste je do výšky vodorovně pomocí provázku. Vyměřte si délku stěny, provázek by měl být o něco delší, abyste jej na konci uměli upevnit. Propíchněte vodorovně láhve po přímce ve stejném bodě na dvou místech. Provázky provlečete zvlášť přes obě díry. Udělejte uzlík, a provlékejte přes další láhve. 

Vertikalní zahrada z plastových lahví 

Plastové trubky - pokud se vám zvýšilo plastové potrubí, stačí když vyvrtáte otvory se stejným průměrem v jedné linii. Trouby takto upevníte pod sebe na zeď s dostatečnou roztečí a můžete sázet. 

Vertikalní zahrada z plastového potrubí 

Textilie 

Baví vás šití? Vytvořte si závěsné květináče z plsti. Změřte si stěnu, na kterou kapsy osadíte. Udělejte si podklad, vyměřte velikost sáčků, aby se vám vešly rostliny a našite je v řadě vedle sebe a pokračujte pod sebou. Vznikne vám krásný doplněk, do bytu nebo na balkon. 

Textilní vertikalní zahrada 

Co vysadit ve vertikální zahradě? 

Výsadbu rostlin přizpůsobte umístění a dennímu světlu, aby se vaší zahradě dařilo. 

Typické jsou zelené rostliny, které většinou mají rádi více světla a tepla. Například:
filodendron, zelenec, tučnolist. Nebo kapradiny, které mají rádi polostinná místa. 

Kvetoucí květiny - pomněnky, petunie nebo zvonky vám nádherně zpestří a rozzáří okolí. 

Bylinky – bazalka, kopr, petržel, které využijete při každodenním vaření. 

Zelenina - různé saláty, špenát či ředkvičky budete mít k dispozici čerstvé během celé sezóny. 

Možností k pěstování je mnoho, hlavně ať vám nový estetický ale i užitkový doplněk dělá radost a zkrášluje váš domov.