Grilovačka volá: Jak vybrat dokonalý zahradní gril

Grilovací sezóna a s ní lahodná vůně pečeného masíčka už klepou na dveře. Pokud ještě nemáte gril, který se postará o nezapomenutelné chvíle s blízkými, poradíme vám, jak si jej správně vybrat. 

Zahrada či terasa bez grilu jako by ani nebyla. Vždyť co víc zpestří víkendy a letní večery, než společná grilovačka s rodinou a přáteli? Začněte chystat grilovací dobroty, protože sezóna se nezadržitelně blíží. A pokud stále váháte nad výběrem grilu, čtěte dál a my vám poradíme. 

Ještě než se začnete poohlížet po vhodných modelech a cenách, byste si měli položit několik základních otázek. Pomůžou vám ujasnit si vaše požadavky a výběr pak bude mnohem jednodušší.  

Základní otázky před koupí grilu: 

  • Kde budete gril používat?  

Chcete grilovat na zahradě, terase, balkoně či dokonce v interiéru? Chcete, aby byl gril snadno přenosný a mobilní? 

  • Kolik jste ochotni investovat? 

Na trhu naleznete řešení od pár stovek korun po tisíce korun. Chcete investovat do kvality nebo si vystačíte s levným řešením? 

  • Hledáte dlouhodobé řešení nebo gril na dvě sezóny? 

S otázkou ceny souvisí také životnost. Od levného grilu nemůžete očekávat, že vydrží 10 sezón. Dražší řešení naopak může být kvalitnější a trvanlivější. 

  • Jaké zkušenosti máte s grilováním? 

Jste ostřílený grilmistr nebo vaše zkušenosti sahají po špekačku na hůlce? Některé grily jsou vhodné pro zkušenější, jiné jsou velmi jednoduché k obsluze. 

  • Jaký komfort očekáváte? 

Jste ochotni věnovat čas delší přípravě grilu či náročnějšímu čištění? Nebo si raději připlatíte za komfort a „čistší“ provoz? 

  • Jaké vztahy máte se sousedy? 

I jedna grilovačka dokáže pokazit vztahy se sousedy. Pokud jsou ti vaši tolerantní vůči kouři a zápachu, jste šťastný člověk. Pokud je tomu naopak, myslete na to při výběru grilu.

Když jste si zodpověděli většinu otázek a máte už alespoň jakou takovou představu o vašich nárocích, můžeme postoupit k dalšímu kroku. Představíme vám hlavní typy grilů a jejich vlastností.

 Zahradní gril 

Gril na uhlí 

Tím nejznámějším a nejdostupnějším typem je gril na dřevěné uhlí. Pravděpodobně ho už znáte z rodinných grilovaček, stanovaček a podobných akcí. Na trhu naleznete mnoho variant kulatého či obdélníkového půdorysu, s víkem či bez víka. Ceny začínají již od přibližně 500 korun. Od těch nejlevnějších produktů však neočekávejte vysokou kvalitu a životnost. Naleznete však také kvalitnější modely, například náš Zahradní gril s kolečky, vyhotovený z kovu a dřeva. Je lehký, přenosný a praktický. 

Nevýhodou grilu na uhlí je vyšší kouřivost, která může komplikovat váš sousedský život. Proto je takový gril použitelný pouze v exteriéru a ideálně dále od obydlených částí. Pokud však se sousedy nemáte problém a dokonce se ke grilování rádi připojí, tento gril může být pro vás ideální. K jeho výhodám patří nízká pořizovací cena, snadný provoz a snadná přenosnost. Jídlo zároveň díky uhlí dostane typickou kouřovou příchuť, bez které si mnozí grilování neumí představit.

 Zahradní gril na uhlí 

Plynový gril 

Vyšším levelem, ať už se jedná o nákupní cenu nebo kvalitu a trvanlivost, je plynový gril. Ocení ho skuteční fajnšmekři a gurmáni, pro které je grilování víc než jen hození masa na rošt. Vyšší investice se vám vrátí v podobě kvalitně připravených steaků či burgrů, ale také dlouhých let používání. Kromě vyšší ceny se připravte na poněkud dražší provoz. Namísto uhlí totiž budete potřebovat propan-butanové láhve. Plynový gril vás překvapí svým výkonem a rychlostí rozehřátí. 

Obrovskou výhodou plynového grilu je, že téměř nekouří. Jídlo sice nedostane typickou kouřovou chuť, ale můžete si jej připravit nejen na zahradě, ale také na terase či balkoně vašeho bytu. Sousedy bude otravovat jen nesnesitelně lahodná vůně grilovaných dobrot. Další výhodou je možnost regulace teploty, díky čemuž se vyhnete přepálenému a nesprávně připravenému jídlu. Obsluha grilu je čistší a komfortnější. 

Vyberte si z naší nabídky ocelových BBQ plynových grilů se 3 až 5 hořáky a praktickými kolečky. Oceníte přijatelnou cenu, jednoduchý design a snadnou údržbu. Vaše jídlo bude vždy rovnoměrně ugrilováno a šťavnaté.

 Plynový gril 

Elektrický gril 

Velice praktickou volbou může být i elektrický gril. Ideální je zejména pro ty, kteří nemají zahradu ani terasu, a chtějí grilovat na balkoně či dokonce v kuchyni. Elektrický gril naleznete ve variantách s nožičkami nebo v podobě kontaktního grilu, který si položíte na stůl či kuchyňskou linku. K jeho použití budete potřebovat jen zdroj elektrické energie, kterou máte doma vždy po ruce. Ceny takových grilů jsou také velmi přijatelné v pár stovkách korun. 

K výhodám elektrického grilu patří možnost použití v interiéru, snadná přenosnost, absence kouře, snadná obsluha, snadné čištění či levný provoz. Na druhé straně se však oberete o trochu romantiky ze skutečného ohně. Takový gril dokáže obsluhovat i naprostý amatér bez zkušeností. Oproti grilu na uhlí a plynovému grilu je také bezpečnější a není zde riziko požáru či výbuchu.

 Elektrický gril 

Zahradní ohniště 

Poslední možností, přestože nejde tak úplně o gril, je ocelové ohniště. Je vhodné jen do zahrady a je třeba jej umístit v bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Pomůže vám však vykouzlit útulnou atmosféru a užijete si s ním nezapomenutelné večery u ohně. Pořizovací cena není vysoká a k založení ohně budete potřebovat už jen pořádně suché dřevo. 

Vyberte si z nabídky našich ohnišť vyrobených z kvalitní oceli a pevné konstrukce. Součástí každého je i mřížka proti létajícím jiskrám, která zvýší bezpečnost ohniště. Díky roštu si budete moci na ohni ugrilovat jídlo nebo si jej opéct starým dobrým způsobem na hůlce. Narozdíl od grilů si však můžete vychutnávat romantickou atmosféru ohniště i jen tak bez opékání. Připravte se však na kouřivost podobnou klasické opékačce.

 Zahradní ohniště 

Který typ vám bude dělat radost ve vaší zahradě či na terase? Pokud si stále nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit a my vám s výběrem rádi pomůžeme. Nezapomeňte ani na další zahradní doplňky, které nakoupíte pohodlně v našem e-shopu.