Kovový, plastový či dřevěný? Jak si vybrat dokonalý zahradní domek

Žádná zahrada se neobejde bez zahradního nářadí a doplňků. Kde je však uskladnit, aby vám nezabíraly místo a nekazily estetický zážitek? Právě zahradní domek poslouží jako praktická kůlna a bude pro vás skvělým řešením. 

Ať už je zima nebo léto, zahrada si během celého roku vyžaduje téměř nepřetržitou údržbu. Posekat trávník, polit záhony, poorat zeminu, pohrabat listí… to je jen zlomek činností, na které musí být majitel zahrady připraven. Každá z nich navíc vyžaduje určité nástroje a pomůcky, které je třeba někde uskladnit

Zahradní domek však poskytne útočiště nejen vašemu nářadí, ale také dalším předmětům. Najde se v něm místo pro uskladnění sekačky, nafukovacího či skládacího bazénu, zahradních lehátek, zahradních sestav, grilů či dokonce kol. Některé domečky jsou tak prostorné, že si z nich můžete vytvořit i svoji dílnu či odpočívárnu. Kapacita úložiště a možnosti jeho využití samozřejmě závisí na výběru konkrétního modelu domečku. 

Dřevěný zahradní domek 

Jak vybrat zahradní domek? 

Při hledání vhodného typu zahradního domku je několik atributů, kterými se liší. Jsou to: 

Druh materiálu 

Na trhu naleznete domky vyrobené ze dřeva, kovu či plastu. Každý druh materiálu má přitom své výhody i nevýhody. Zatímco domeček ze dřeva působí robustním a přírodním dojmem, je také náročnější na montáž či údržbu a je finančně nákladnější. Domeček z kovu vypadá méně romanticky, ale je levnější a jednodušší na údržbu. Plastový domek je také velmi praktický, snadno montovatelný a bezúdržbový, ale ne každému ulahodí jeho méně přírodní vzhled. 

Domečky z pozinkovaného kovu nebo domečky z robustního plastu, které naleznete v naší nabídce, smontujete s trochou šikovnosti i sami. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, vodě a UV záření. Svůj vzhled a funkčnost si zachovají i dlouhá léta a stanou se neocenitelnou součástí vaší zahrady. I bez použití dřeva získáte elegantní řešení, na které se bude radost dívat. Při znečištění je navíc jen stačí opláchnout hadicí a je hotovo. 

Velikost 

Rozměry zahradních domků se liší. Při výběru proto záleží jen na tom, na co chcete domeček využívat, jak velkou máte zahradu a kolik peněz jste ochotni investovat. Přímo úměrně k velikosti se totiž zvyšuje také cena. Můžete si vybrat domeček o velikosti přibližně 2 m², ve kterém uskladníte jen nezbytné nářadí, nebo také 20 m², ve kterém uložíte také kolo, dřevo či zahradní sedačku. I velikost domečků má ovšem své limity. Neměla by přesáhnout plochu 25 m² a výšku 5 m, protože byste již potřebovali stavební povolení

Konstrukce 

Aby váš zahradní domek ustál i silnější vítr či déšť, měl by být dostatečně ukotven. Ideální je, pokud je položen na pevném a tvdém základě, například betonu či zámkové dlažbě. V případě položení na trávník by měl mít domeček pevnou podlahu, která je již často součástí balení. Modely z plastu a plechu jsou často kvůli nízké váze vyztuženy i pevným kovovým rámem. Nemusíte se proto bát, že vám je odfoukne jako domeček z karet. 

V naší nabídce naleznete nespočet řešení v mnoha provedeních, velikostech a barvách. Stačí si jen vybrat, který domeček co nejlépe zapadne do vaší krásné zahrady. Díky němu získáte celoročního pomocníka pro uskladnění čehokoli, co zrovna nechcete mít na očích.