Jak si užít zahradu v zimě

 Nastal čas, kdy běžné zahradní práce ustoupily sněhu a chladu. Přesto zahrada stále nabízí možnosti zábavy a tvořivosti. Objevte s námi způsoby, jak si užít zimní zahradu a změnit exteriér na místo radosti a požitku. Přinášíme vám pár inspirací jak si zahradu v zimě vychutnat. 

Rozzařte světýlka v zahradě 

Slunce začalo mnohem brzy zapadat a příjemné zahradní osvětlení vám dopřeje užít si výhled i v těchto tmavých dnech. Solární osvětlení můžete umístit při zahradních cestičkách nebo při zahradním posezení. Drobnými řetězovými světýlky zkrášlete stromky či samotný dům a vytvořte si příjemnou sváteční atmosféru. Podvečer založte oheň na zahradním ohništi, zabalte se do deky. Vezměte si čaj nebo jiný oblíbený horký nápoj a vychutnejte si pohled na rozpálený oheň. 

Vytvořte si zimní dekorace 

Halouzky, větvičky, větvičky jehličnanu, šišky to jsou všechno věci které najdete u vás v zahradě. Vyrobte si věnec nebo ikebanu. Také můžete větvičky osadit a nedekorovat do květináče. Ozdobte si dveře, okna i terasu a zkrášlete si své okolí. 

Vánoční dekoraceie 

Dodejte barvu zahradě 

Barevné květináče zpestří každé okolí. Nemusíte nakupovat nové, pohledejte starší roky nepoužité a probarvěte si je. Obohaťte je rostlinami, které zvládnou i zimní počasí.
Čemeřice – najdete ji v různých barvách fialová, bordó, růžová, žlutá nebo bílá. Patří k trvalkám a dokáže zvládnout i tuhou zimu
Kalina voňavá - její drobné květiny působí jako perly a jak název napovídá i krásně voní. Kvést začíná v zimě a vydrží až do jara. Při -10⁰C květiny omrzají, ale jakmile se oteplí, opět rozkvetou. 

Přilákejte zvířátka 

V garáži nebo dílně najděte pár kousků dřeva, které vám poslouží k sestrojení ptačí budky a vraťte se spolu s dětmi do dětských dob, když jste i vy s otcem či dědečkem postavili tu první. Potěšte se společnými chvílemi s rodinou. Ptáčci vám budou také vděční za poskytnuté útočiště a dostatek potravy. 

Ptačí budka 

Udělejte si malou údržbu 

Během zahradní sezóny oceníte, že veškeré nářadí naleznete na svém místě. Nyní je ten správný čas udělat si pořádek. Nože na sekačku a zahradní nářadí si očistěte a nabruste. Úložná skříň vám poslouží jako vhodný organizér pro různá nářadí, zahradnická hnojiva nebo přípravky do bazénu.
Dostatečná péče udrží vaše zahradní vybavení v dobrém stavu. Takto prodloužíte jeho životnost a usnadníte si přípravu na nadcházející sezónu, když se zase vrátíte k pravidelným zahradním aktivitám.

 Dílna se zahradním nářadím

Prořezávání keřů a stromů

 V zimě práce v zahradě upadá, ale stále můžete být aktivní a zbavit se starých větví ovocných a okrasných stromů, listnatých keřů a révy. Prořezáváním snížíte riziko šíření chorob, formujete a omlazujete strom a zlepšujete propustnost světla a vzduchu. Kromě toho chraňte slabší dřeviny před tuhým mrazem a poškozením obalením slámou nebo suchým listím. 

Relax během zimy 

Zimní období s sebou přináší jedinečnou příležitost relaxovat a užívat si teplých wellness zážitků. Vzduch je chladný, ale vířivka s horkou bublinkující vodou vám nabízí útočiště pro vaše tělo a mysl. Je to místo, kde se můžete ponořit do klidu a relaxu, vychutnat si momenty odpočinku ve dvou nebo ve společnosti vašich blízkých. 

Vířivka v zimní zahradě 

Vařte venku 

Co by to byla za zima bez chutné zelňačky, jejíž vůní přilákáte všechny sousedy. Vaření zelňačky je přece tradice, která nás spojuje a přidává do zimních dnů pocit útulnosti a radosti. Nebo chuť čerstvě opečené klobásy na grilu, či lahodné cikánské pečeně v housce, s kouskem hořčice a osmaženou cibulkou, je určitě lákadlem pro chuťové pohárky během těchto chladných dnů. 

Talíř s kapustnicí 

Závěr
Zahrada v zimě může být úžasným místem plným pěkných a nezapomenutelných zážitků. Věříme, že jsme vás inspirovali, jak si tuto sezónu vychutnat. Navzdory chladu a brzkému západu slunce můžete svoji zahradu oživit a vytvořit si v ní příjemné a relaxační prostředí. Užívejte si společně různorodé možnosti.