Podzimní péče o zahradu: Tipy a úkoly, které jsou důležité.

Podzimní zahrada se pomalu mění a připravuje na zasloužený odpočinek, který vyžaduje pečlivou přípravu. Listy ovocných stromů a dřevin začínají pomalu opadat a překrývat povrch okolí. Po sezóně je půda vytěžena a vyžaduje si správně revitalizovat, překypřit a přehnojit. I když se v zahradě najde práce po celý rok, každé roční období potřebuje nezbytné přípravy a my si řekneme, které jsou na podzim důležité. 

Tipy a úkoly v podzimní zahradě 

Malá, velká, květinová, plná ovocných sadů nebo okrasná, každá podzimní zahrada si zaslouží potřebnou péči, aby byla zdravá a prosperující v následujícím vegetačním období. 

Údržba trávníku 

Trávník a rostliny potřebují svůj prostor, aby mohli dýchat, proto spadané listy z vaší zahrady pravidelně sbírejte a vhodně využijte. Kompostér vám poslouží jako vhodná sběrna listů pro kompost, který později v zahradě efektivně využijete. Nebo listy použijte jako mulč do zahradních záhonů.
Živiny v trávníku jsou velmi důležité pro vytvoření silného kořenového systému a hustšího růstu. K doplnění živin použijte hnojivo s pomalým uvolňováním a pro provzdušňování trávníku můžete požít boty na provzdušnění. Podzim je vhodným časem pro výsev nových semen trávníku. Samozřejmě před výsevem odstraňte nečistoty, kameny a plevel. Po výsevu přejeďte trávník válcem, aby se semena lépe uchytila. 

 Hrabání listí

Sázení cibulovin 

Na podzim přichází čas i pro výsadbu cibulovin jako jsou tulipány, narcisy, sněženky, okrasné dřeviny či dvouleté rostliny. V půdě je stále dostatek vody a je poměrně teplá. Rostlinám takové prostředí vyhovuje, lépe se zakoření a jsou odolnější. Předem začněte plánovat jejich rozmístění a vyberte si místo s dobře propustnou půdou. Několik hrstí hnojiva vám napomůže jednoduše obohatit a připravit půdu. Cibuloviny se sázejí v skupinách, kořenem dolů, avšak navzájem by se s ostatními neměly dotýkat. Hloubka výsadby se doporučuje dvojnásobná než výška vyrostlé rostliny. 

Sázení cibulovin 

Rozdělení trvalek 

Velké trsy trvalek vykopejte a rozdělte, například pivoňky, jiřiny. Do zeminy přimíchejte vhodné hnojivo a rozdělené je opětovně zasaďte. Hnojivo poskytne rostlinám nové živiny, které se budou postupně rozkládat a uvolňovat, díky čemuž se trvalky připraví na jarní růst. 

Zahradní dřeviny 

Prořezáváním posílíte a provzdušníte dřeviny, zároveň podpoříte jejich růst. Prořezávejte však s mírou, abyste dřevinu neoslabil. Na podzim se zkracují výhonky dřevin, které kvetou na jaře jako magnolie nebo zlatý déšť. Větve řežte těsně před pukem v úhlu 45 stupňů. Takto se v nich nebude zachytávat voda, která by mohla zpodobnit poškození dřeviny nebo hnilobu. 

Prořezávání dřevin 

Výsadba stromů a keřů 

Kromě ořezávání dřevin je podzim vhodný čas pro výsadbu nových stromů a keřů. Při výsadbě se ujistěte, že půdou neprochází žádné vodovodní, kanalizační nebo elektrické vedení. Tak jako u rostlin, tak i u keřů a stromů je důležité připravit si vhodnou půdu s přidáním hnojiva nebo kompostu. To dodá vaší půdě živiny, které zajistí rovnováhu mezi zadržováním vody a odvodňováním, což umožní prosperovat nově vysazeným dřevinám. 

Vysazování keřů 

Bylinky 

Zkrášlete si váš domov bylinkami. Na podzim si je přesaďte do květináčů a umístěte v blízkosti okna, protože se jim daří na slunci. Během tohoto období jim vyhovuje teplota 10-15 stupňů Celsia. Udržujte jim přiměřenou vlhkost, ale nepřelévejte je. Čerstvé bylinky oceníte při vaření a přípravě bylinných čajů během chladných večerů. 

Bylinky v květináči 

Růže na podzim 

Chloubou nejedné zahrady jsou růže. Pro zachování jejich krásy a bohatosti květin během následujícího kvetoucího období, nezapomeňte na podzimní zastřihování. Ošetření růží před zimním obdobím je důležité, abyste předešli houbovým chorobám. Podzimní řez je méně náročný než jarní. Většinou se stříhá nad čtvrtým očkem a všechny výhonky se stříhají na stejnou výšku. Samozřejmě je důležité abyste odřízli staré dřevo, které je vhodnou půdou pro houbové choroby. 

Závěr
Podzimní úkony udrží vaši zahradu v rovnováze a připraví ji na jarní období. Věnujte vaší zahradě dostatečnou pozornost, očistěte trávník, udržujte výživnou půdu, zužitkujte kompost, ošetřete dřeviny proříznutím a prodlužte život bylinkám přesazením do květináčů. Prožijte slunečné podzimní dny aktivním odpočinkem a zkrášlete si své okolí.